W ramach projektu prowadzone będą dodatkowe zajęcia dla uczniów gimnazjów z terenu Gminy Bukowina Tatrzańska, tj. Gimnazjum w Bukowinie Tatrzańskiej, Gimnazjum w Białce Tatrzańskiej i Gimnazjum w Leśnicy. W ramach projektu realizowane będą:
1) zajęcia rozwijające zdolności – zajęcia pozalekcyjne, kształcące kompetencje kluczowe z uwzględnieniem ICT. W ramach dodatkowych lekcji prowadzone będą zajęcia mające za zadanie rozwijanie uzdolnień uczniów, nakierowane w planie działań na kształcenie umiejętności samodoskonalenia oraz korzystania z technologii ICT;
2) wyrównujące dysproporcje – zajęcia pozalekcyjne dla uczniów osiągających słabe wyniki w nauce, nakierowane na wyrównywanie braków edukacyjnych lub korektę dysfunkcji;
3) zajęcia uczące wykorzystywać wolny czas - zajęcia pozalekcyjne kształcące kompetencje kluczowe z uwzględnieniem ICT, zajęcia sportowe, doradztwo i opieka pedagogiczno-psychologiczna – będą spełniały podwójną rolę: edukacyjną, poprzez podnoszenie umiejętności i wiedzy w danej dziedzinie; terapeutyczną poprzez naukę radzenia sobie z emocjami, nabywanie umiejętności relaksu, efektywnego spędzanie czasu wolnego, umiejętności panowania nad sobą, unikania nałogów. Każdy plan pracy w ramach tych zajęć musi składać się z 2 części i ma być tworzony przez nauczyciela przy współpracy z pedagogiem. Dyżur pedagoga w każdej ze szkół – 5 godz/tydz, w tym zajęcia grupowe dla klas, wsparcie indywidualne dla uczniów.
4) Szkolny Ośrodek Kariery – zajęcia przedsiębiorczości z elementami doradztwa zawodowego dla klas III gimnazjów, które obejmą 15 godzin warsztatów związanych z założeniem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej (w tym moduł ukierunkowania zawodowego, informowania o formach i kierunkach kształcenia i lokalnym rynku pracy i potrzebach pracodawców, testy predyspozycji, jakie umiejętności są potrzebne, rozmowa, komunikat typu „JA”, analiza potrzeb środowiska lokalnego pod względem zapotrzebowania zawodów) oraz 5 godzin zajęć na tematy związane z równością płci w szkole, w pracy, pojawiającym się uprzedzenia w odniesieniu do płci, dyskryminacji, oszukiwaniu, szykanowaniu w relacjach rówieśnik/rówieśniczka.
Realizacja zajęć ma na celu realizację programów rozwojowych szkoły. Sposób prowadzenia zajęć oparty ma zostać na autorskich programach innowacyjnych zajęć z wykorzystaniem m.in. metod projektowych, aktywizujących do twórczości i kreatywności oraz ciekawych warsztatów, z wykorzystaniem dodatkowo na przykład pokazów slajdów, quizów, gier i zabaw, mapy myśli, które rozwijają umiejętność korzystania z informacji i wykorzystywania różnych źródeł w procesie zdobywania wiedzy. Przyjęte rozwiązania będą nowe i innowacyjne w odniesieniu do dotychczasowej pracy Gimnazjum w Bukowinie Tatrzańskiej, Gimnazjum w Leśnicy i Gimnazjum w Białce Tatrzańskiej. Cel prowadzonych zajęć: wyrównywanie dysproporcji, rozwój i wsparcie zainteresowań, twórczego myślenia i wyobraźni uczniów, pozwalające lepiej przyswajać wiedzę oraz osiągać lepsze wyniki nauczania a także wyrównywać szanse na dalsze etapy kształcenia.
Metody: do każdych zajęć opracowany zostanie przez Wykonawcę plan pracy z zastosowaniem nowych, innowacyjnych metod pracy, m.in. prace warsztatowe, grupowe, gry edukacyjne, inne ustawienie sali, tuto ring, wykorzystanie elementów wizyjnych, multimedialnych. W ramach programów poszczególnych zajęć, należy wykorzystać aktualne techniki i narzędzia do pracy z uczniami mającymi trudności w nauce oraz rozwijające zainteresowania i kompetencje kluczowe, rozwijające zainteresowania ucznia, wdrażające do twórczego rozwiązywania problemów. Ciekawy i atrakcyjny sposób prezentacji zagadnień, ma umożliwić i wspierać proces aktywizowania całego zespołu objętego nauczaniem grupowym. Szczególne ważne będzie wykorzystanie ICT (laptopy, programy multimedialne, tablice interaktywne) do różnych zajęć i przeprowadzenia części testów.
- Rekrutacja do projektu na lata 2013/14 została zakończona a od 04.11.2013 młodzież uczestniczy w zajęciach organizowanych w ramach projektu.
- Zajęcia realizowane będą w roku szkolnym 2013/14 oraz 2014/15.
Na rok szkolny 2014/15 zostanie przeprowadzona nowa rekrutacja uczniów.
Biuro projektu:
Gminny Zespół Oświatowy w Bukowinie Tatrzańskiej, ul. Długa 144, 34-530 Bukowina Tatrzańska.
Kierownik projektu:
Joanna Słowik – Tel. 796004886
Asystent kierownika: Izabela Pająk
Szkolnymi asystentami projektu są:
ZS Bukowina Tatrzańska – Dorota Sztokfisz
ZS Białka Tatrzańska – Urszula Madeja
ZS Leśnica – Anna Sarna