BUKOWINA T.               BIAŁKA T.               BRZEGI               CZARNA GÓRA               GROŃ               JURGÓW               LEŚNICA               RZEPISKA       

Groń

  

Groń i Leśnica ich dzieje są tak podobne że nie sposób je oddzielić. Nawet droga biegnąca wśród zabudowań, od strony Gronkowa do Bukowiny wspina się wstęgą w górę potoku Leśnica, raz wpadając na teren Gronia to znowu na teren Leśnicy. Potok oddziela grunty obu wsi, poza tym wszystko je łączy.

Prawdopodobnie pierwsza powstała Leśnica, a jej nazwa pochodzi od lesistego terenu. Wieś była już wzmiankowana w 1254 roku, a także w okresie 1589-1624, na tle na tle sporu granicznego pomiędzy starostą nowotarskim i węgierskimi magnatami. Lokacja miała miejsce dopiero w 1610 roku. W protokole wizytacji parafii Nowy Targ z 1617, Leśnica wymieniona jest jako jej część składowa. Do wsi należało wiele przysiółków, a także obecnie samodzielna wieś Bór położona bliżej Szaflar. Przez jakiś czas Leśnica należała do parafii w Szaflarach. W swojej historii należała do wielu organów administracyjnych, aby ostatecznie w 1973 roku stać się częścią gminy Bukowina Tatrzańska. Leśnica ma obecnie 1538 mieszkańców.

Groń jest wsią położoną na wschodnim brzegu potoku leśnickiego. Nazwa wsi nawiązuje do położenia na stromym stoku. Na takim stoku jest zarówno część wsi zwana Kobylarzówką, nieco bliżej drogi Nowy Targ- Bukowina jak i pozostałe przysiółki potracone po wierchach na prawym brzegu potoku Leśnica. Pierwszą wzmiankę o Groniu znajdujemy w orzeczeniu sporu o granice parafii Ostrowsko. Orzeczenie z roku 1635 roku przyznaje tej parafii, sporny z Nowym Targiem, Waksmund i prawo kolędy w Białce, Bukowinie i Groniu. Ciekawostką jest, że jeszcze w 1596 roku wsie Bukowina, Brzegi, Nowa Biała i Leśnica należały do parafii w Nowym Targu. W późniejszym okresie Groń należał do parafii w Białce. Już w okresie powojennym Groń i Leśnica wybudowały wspólny kościół i utworzona została wspólna parafia.

Również Groń od 1973 roku jest w granicach administracyjnych gminy Bukowina Tatrzańska. Wieś liczy 1729 mieszkańców. Groń i Leśnica dwie malowniczo położone wsie podhalańskie znajdują się na uboczu. Do niedawna komunikacja stanowiła dużą niedogodność. Obecnie dzięki wielu połączeń z sąsiednimi miejscowościami nie ma uciążliwego ruchu samochodowego. Wokół jest cisza i spokój. Zachęca to do spacerów, relaksu, do uprawiania sportów letnich i zimowych.

Wystarczy zrobić kilka kroków aby obcować ze wspaniałą naturą, z jej odgłosami i zapachem, oddychając świeżym powietrzem i zachwycając się wszechobecnym pięknem.

Z wierchów Gronia i Leśnicy można podziwiać krajobraz wiecznie zielony latem i śnieżno-biały zimą; piękne widoki na pasmo Tatr, na Podgórze Gliczarowskie, na Dolinę Nowotarską, Gorce i Spisz. Położenie Gronia i Leśnicy sprzyja wędrówkom pieszym i na rowerach górskich. Trasy nie są trudne a ponadto można odpocząć w ciszy z dala od zgiełku. Wokół są lasy pełne jagód i grzybów. Tereny Gronia i Leśnicy graniczą z polami wsi Białki Tatrzańskiej i Bukowiny Tatrzańskiej. Niedaleko Bukowiny, za wzniesieniem Koszarkowego Wierchu znajduje się drewniana kapliczka "Janiołów". Zbudowana została przez J. Łukaszczyka "Janioła", a osłania ona druga kapliczkę nieco mniejszą i starszą. Kapliczka ta jest miejscem corocznych spotkań posiadaczy CB- radio, którzy uczestniczą tam w Mszy Św.

W Groniu na Kobylarzówce znajduje się kapliczka z 1776 roku, która wg legendy "idzie" w kierunku Trybsza. Stąd już bardzo blisko do przełomu Białki, do wapiennych skałek; Cisowej, Kramnicy i Obłazowej, gdzie w jaskini znaleziono ślady osadnictwa ludzkiego co najmniej z kilkunastu epok. Na terenie Gronia i Leśnicy jest kilka ośrodków wczasowych i ośrodków oazowych "Na Piekarzówce". Wiele domów zbudowanych jest z myślą o turystach, na których czekają stylowe pokoje gościnne. W budownictwie pielęgnuje się nadal starodawny styl, mieszkańcy dbają też o ornament mebli i regionalne wyposażenie mieszkań. Wsie znane są z dobrych cieśli i innych rzemieślników specjalizujących się w obróbce drewna. W Groniu i Leśnicy są dwie szkoły. W okresie wakacji organizowane są kolonie dla dzieci.

Przyjezdnych ciekawi piękny kościół zbudowany z drewna w stylu góralskim. Atrakcja są uroczystości kościelne i rodzinne, ponieważ w tym czasie rozbrzmiewa piękny śpiew. Tu bardzo dba się o zachowanie gwary. Mieszkańcy troskliwie pielęgnują tradycje góralskie i nie tylko od święta ubierają się w stroje regionalne. Stroje zachwycają wszystkich swoim bogactwem. We wsi działają kapele góralskie i zespoły regionalne zdobywające nagrody na renomowanych festiwalach folklorystycznych. Obie wsie utrzymują ożywione kontakty z rodzimą polonią amerykańską. Stąd bowiem (w przeszłości) do Ameryki wyemigrowało wielu mieszkańców. Naturalnym uzupełnieniem folkloru jest tradycja pasterska i rolnicza oraz rzemiosło artystyczne i użytkowe. We wsi nadal jest kilku baców wypasających owice w okresie lata. W Groniu i Leśnicy są najlepsi na Podhalu hodowcy owiec, zdobywają oni nagrody na ogólnopolskich wystawach zwierząt hodowlanych.

Tu można kupić bez problemu takie wyroby jak bundz, bryndza, oscypek oraz wełniane swetry czy sukniane pantofle. Jest kilkanaście sklepów, kawiarnie, poczta, remiza, biblioteka, ośrodek zdrowia, warsztaty samochodowe. Jest też kilka warsztatów kuśnierskich, które oferują najlepsze wyroby z owczej skóry. Każdy kto przyjedzie do Gronia lub Leśnicy znajdzie coś atrakcyjnego i fascynującego. Mieszkańcy obu wsi zapraszają wszystkich do siebie zapewniając szczere i życzliwe przyjęcie.



wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 674051
GMINA BUKOWINA TATRZAŃSKA

TATRY

NA NARTY

BASENY TERMALNE

CO ZJEŚĆ

GDZIE SPAĆ

CO ZOBACZYĆ

OCHRONA ŚRODOWISKA I GOSPODARKA ODPADAMI

TRANSGRANICZNA PROMOCJA


 

URZĄD GMINY

 
   
   

   


 


 
 


 


 

 
 

 
 

 

Informacja dla Mieszkańców gminy, którzy uczestniczą w projekcie odnawialnych źródeł energii pn. „Partnerski projekt budowy instalacji odnawialnych źródeł energii dla gmin województwa małopolskiego” [więcej...]

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 


 

PAŃSTWOWA STRAŻ RYBACKA INFORMUJE

Znalazłeś wnyki w czasie spaceru w lesie? Nie ruszaj ich z miejsca, zapamiętaj lokalizację i przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie. Posiadasz informację o osobie, która może kłusować, a nie wiesz komu to zgłosić? Również przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej.[więcej...]

 

 

 

 
 


 
TAXI