BUKOWINA T.               BIAŁKA T.               BRZEGI               CZARNA GÓRA               GROŃ               JURGÓW               LEŚNICA               RZEPISKA       

Zachowanie w parku narodowym

  
   (fot. Paweł Murzyn)
 
Podczas tatrzańskich wędrówek pamiętać należy , że obszar ten posiada status parku narodowego i jest prawnie chroniony. Bezpośredni nadzór nad formami ochrony sprawuje Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego, która reguluje i wprowadza w życie przepisy prawne. Ponieważ podczas wędrówek prawie zawsze można spotkać licznych przedstawicieli świata zwierząt, warto zapoznać się z niektórymi przepisami, gdyż ich znajomość może uratować życie wielu z nich.
  • Nie dokarmiaj – Dla wielu ludzi jest to przepis bardzo niezrozumiały, dzielenie się jedzeniem wydaje się tak humanitarne. Nie dla zwierząt. Popularne dokarmianie w każdym przypadku powoduje nieodwracalne szkody. Pstrągi w Morskim Oku regularnie otrzymują fragmenty chleba i bułek. Taka dieta u żywiących się owadami ryb powoduje choroby układu pokarmowego prowadzące do śmierci. Orzechówka krótkodzioba od tysiącleci zbierała sobie zapasy na zimę, chowając orzeszki limby w zakamarkach skał. Zapominając o niektórych z nich przyczyniała się do rozsiewania ciężkich nasion w bardzo odległych miejscach. Obecnie, masowe dokarmianie tego rzadkiego ptaka zagraża populacji limby. Stały dostęp do łatwej żywności sprawia, że ptaki zapominają o gromadzeniu zimowych zapasów. Również tragiczny los dotyka inne zwierzęta ,,wspomagane” przez człowieka: Lisy, niedźwiedzie, jelenie, kruki, wiewiórki, sójki czy kaczki krzyżówki na ogół chętnie wykorzystują dobre intencje ludzi poddając się procesom synantropizacji (z gr. syn – wespół, anthropos – człowiek) Adaptacja zwierząt do tych warunków powoduje jednak stopniowy zanik naturalnych mechanizmów eliminacji osobników słabych i obciążonych wadami genetycznymi, osłabienie kondycji, zatracenie umiejętności zdobywania pokarmu w naturalnym środowisku i nieumiejętność wychowywania potomstwa. Stałe uzależnienie od człowieka oznacza powolny wyrok śmierci, a dla takich drapieżników jak niedźwiedzie, odwiezienie do ZOO lub wręcz odstrzelenie.
  • Nie śmieć – na szlakach turystycznych i na drodze do Morskiego Oka nie spotkacie koszy na śmieci. To nie lenistwo lecz konieczność. Zapachy dochodzące z przepełnionych worków zwabiają zwierzęta, powodując stopniową synantropizację, ale są również przyczyną śmierci. Owady, niejednokrotnie chronione prawem, giną w butelkach z resztkami słodkiej cieczy. Do butelek wchodzą wtedy i nie mogą się wydostać drobne gryzonie, wśród nich zdarzają się nawet polnik i darniówka tatrzańska, będące endemitami czyli gatunkami występującymi na świecie wyłącznie w Tatrach. Resztki jedzenia połykane przez zwierzęta wraz z opakowaniami wywołują urazy przewodów pokarmowych i długotrwałe męczarnie. Nawet tak popularne wrzucanie monet do jeziora na ,,szczęście” powoduje skażenie środowiska uwalnianymi z monet związkami metalu.
  • Nie hałasuj – gęsta sieć szlaków turystycznych powoduje że Twój podniesiony głos jest słyszany przez zwierzęta nawet w odległych od szlaku rejonach. Pamiętaj że jesteś w ich domu, gdzie zwierzęta rodzą i wychowują swoje młode potrzebując, tak jak ludzie wiele spokoju.
  • Nie zabijaj – wbrew pozorom zakaz ten nie jest adresowany do przestępców. W parku narodowym Jesteś otoczony wyjątkowo rzadkimi gatunkami fauny i flory. Niewiedza bardzo często prowadzi do zrywania chronionych roślin i zabijania rzadkich owadów np. motyli.
  • Nie zbaczaj ze szlaku – kępa dorodnych jagód przy ścieżce bardzo często kusi przygodnych turystów. Jeżeli jednak jest ich w ciągu dnia kilka tysięcy, łatwo wyobrazić sobie wydeptane przez nich klepisko. Skracanie szlaku może również zakończyć się zadeptaniem ptasiego gniazda wymoszczonego w wysokiej trawie.
  • Unikaj ognia – wokół Ciebie znajduje się mnóstwo łatwopalnego materiału. Zaprószenie ognia stanowi zagrożenie nie tylko dla przyrody mogąc spowodować niepowetowane straty, ale przede wszystkim dla Ciebie i Twojej rodziny. Ze środka płonącego lasu nie ma ucieczki.
  
   (fot. archiwum)
 
Oprócz wiedzy zaczerpniętej z zapoznania się z przepisami, warto również wiedzieć jak zachować się podczas bezpośredniej konfrontacji ze zwierzętami. Bardzo często spotykanym gościem (a raczej domownikiem) na szlakach tatrzańskich jest niedźwiedź. Jeżeli nie jest on zsynantropizowany, na pewno zejdzie nam ze ścieżki. W przypadku takiego spotkania wystarczy nie wpadać w panikę, nie rzucać w niego jedzeniem lecz bez pośpiechu oddalić się. Postępowanie takie uchroni nas od ewentualnych następstw takiej przygody. Lisy równie często spotykane w wielu przypadkach wręcz żebrzą o jedzenie. Pamiętać należy że jest to gatunek wyjątkowo podatny na wściekliznę i bezwzględnie należy unikać bezpośredniego kontaktu. Latem i jesienią turyści chętnie odpoczywają na nagrzanych kamieniach lub murawie blisko szlaku, jest to również ulubione miejsce wypoczynku żmij, które w Tatrach występują do znacznej nawet wysokości. Miejsce odpoczynku warto najpierw uważnie obejrzeć. W przypadku ukąszenia należy podwiązać opaską ranę powyżej, zawiadomić pogotowie oraz unikać zbędnego wysiłku aby nie pobudzić krążenia krwi. Efekt ukąszenia zależy od kondycji i wagi ukąszonego, dlatego zaleca się zwracać baczną uwagę zwłaszcza na dzieci.
 
W parku obowiązują opłaty za wstęp. Są one ze wszech miar usprawiedliwione, dlatego że finansują całą infrastrukturę turystyczną na szlakach: sprzątanie śmieci, ubikacje kontenerowe, ławki, płoty, remonty szlaków itp. Z uwagi na długotrwałą zimę większość prac wykonywanych jest w lecie oraz jesienią, dlatego ewentualne utrudnienia należy przyjąć ze zrozumieniem.
 
Niezwykłe zróżnicowanie powierzchni na terenie gminy i wysokości szczytów dochodzące do 2500 metrów n.p.m. powodują unikalne w skali kraju skrajności pogodowe. Występujące w górach aż cztery piętra klimatyczne od chłodnego po zimne wymagają od turysty szczególnego przygotowania. Nawet na krótkie wyprawy należy zaopatrzyć się w ciepłe ubranie, kurtki przeciwdeszczowe lub parasole. Śnieg zalega nawet do początku czerwca a jego opadów można spodziewać się nawet w lipcu.
 
Wszystkie opisane ,,mankamenty” rekompensują jednak wspaniałe doznania estetyczne w obcowaniu z nieskażoną cywilizacją dziką przyrodą.
 
      
(fot. archiwum)
 
   (fot. archiwum)



wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 64096
GMINA BUKOWINA TATRZAŃSKA

TATRY

Gdzie leżą Tatry?

Tatry – ciekawostki

Fauna i Flora

Szlaki turystyczne

Jeśli wybierasz się w góry

Zachowanie w parku narodowym

Morskie Oko

Dolina Pięciu Stawów Polskich

NA NARTY

BASENY TERMALNE

CO ZJEŚĆ

GDZIE SPAĆ

CO ZOBACZYĆ

OCHRONA ŚRODOWISKA I GOSPODARKA ODPADAMI

TRANSGRANICZNA PROMOCJA


 

URZĄD GMINY

 
   
   

   


 


 
 


 


 

 
 

 
 

 

Informacja dla Mieszkańców gminy, którzy uczestniczą w projekcie odnawialnych źródeł energii pn. „Partnerski projekt budowy instalacji odnawialnych źródeł energii dla gmin województwa małopolskiego” [więcej...]

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 


 

PAŃSTWOWA STRAŻ RYBACKA INFORMUJE

Znalazłeś wnyki w czasie spaceru w lesie? Nie ruszaj ich z miejsca, zapamiętaj lokalizację i przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie. Posiadasz informację o osobie, która może kłusować, a nie wiesz komu to zgłosić? Również przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej.[więcej...]

 

 

 

 
 


 
TAXI