BUKOWINA T.               BIAŁKA T.               BRZEGI               CZARNA GÓRA               GROŃ               JURGÓW               LEŚNICA               RZEPISKA       

Dolina Pięciu Stawów Polskich

  
   Dolina Pięciu Stawów Polskich
(fot. Paweł Murzyn)
 

Stanowi odgałęzienie Doliny Białki, górne piętro Doliny Roztoki oddzielone od niej Ścianą Stawiarską - wysokim progiem skalnym.

Jest to wysokogórska, polodowcowa dolina o długości 4 km i powierzchni 6,5 km2, na wysokości od 1625 do 1900 m n.p.m.

Lodowiec wyżłobił w dolinie obszerne dno w kształcie sierpa z wierzchołkami skierowanymi na północny zachód i północny wschód.

Łączna powierzchnia znajdujących się tu jezior wynosi 61 ha, są to:

 1. Wieki Staw Polski – położony na wysokości 1665 m n.p.m. Jezioro ma powierzchnię 34,14 ha i głębokość 79,3 m. Położone jest między masywami Miedzianego i Koziego Wierchu, w przegłębieniu dna cyrku lodowcowego. Wypływa z niego potok Roztoka.
 2. Zadni Staw Polski
 3. Czarny Staw Polski ‑ położony na wysokości 1772 m n.p.m., ma powierzchnię 13 ha i głębokość sięgającą 50 m. Leży w górnej części Doliny, pod ścianami Liptowskich Grani.
 4. Mały Staw Polski
 5. Przedni Staw Polski
 6. Wole Oko – ponieważ jest jeziorem okresowym, mniejszym od pozostałych – nazwa doliny uwzględnia tylko 5 jezior.

Nad Przednim Stawem Polskim, na wysokości 1671 m n.p.m., położone jest schronisko PTTK nazwane im. Leopolda Świerza. Jest to najwyżej położone schronisko w polskiej części Tatr.

Dolina otoczona jest wysokimi szczytami i graniami:

 • główną granią Tatr od Świnicy (2301 m n.p.m.), przez Walentkową Grań (2156 m n.p.m.) do Gładkiego Wierchu (2065 m n.p.m.)
 • Liptowskie Mury do Szpiglasowego Wierchu (2172 m n.p.m.) i dalej przez grzbiet Miedzianego (2233 m n.p.m.) po Opalony Wierch (2115 m n.p.m.), gdzie graniczy z Doliną Rybiego Potoku.
 • Od Opalonego Wierchu odchodzi boczne ramię ze Świstową Czubą (1764 m n.p.m.) i Ścianą Stawiarską, z której spada wodospad Siklawa.
 • Granią Orlej Perci – od Krzyżnego (2112 m n.p.m.) do Skrajnego Granatu (2225 m n.p.m.) i dalej przez Przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.) aż do Świnicy (2301 m n.p.m.).

Szlaki w okolicy Doliny Pięciu Stawów Polskich:

 1. zielony – Doliną Roztoki na Wielki Staw Polski – czas przejścia około 2, 5 godziny
 2. czarny – odnoga szlaku zielonego  do schroniska nad Przednim Stawem – czas przejścia od rozstaju ze szlakiem zielonym – około 1,45 godziny
 3. niebieski – od Morskiego Oka do schroniska nad Przednim Stawem – czas przejścia około 2 godziny – dalej na Zawrat – czas przejścia około 2 godziny
 4. żółty – od Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz do Doliny Pięciu Stawów – czas przejścia około 3,5 godziny i dalej na Kozią Przełęcz – czas przejścia około 1,5 godziny
 5. czarny – znad Wielkiego Stawu na Kozi Wierch – czas przejścia około 2 godziny
 6. żółty – znad Wielkiego Stawu na Przełęcz Krzyżne – czas przejścia około 2 godziny
Dolina Pięciu Stawów Polskich
(fot. S. Pytel)


wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 67239
GMINA BUKOWINA TATRZAŃSKA

TATRY

Gdzie leżą Tatry?

Tatry – ciekawostki

Fauna i Flora

Szlaki turystyczne

Jeśli wybierasz się w góry

Zachowanie w parku narodowym

Morskie Oko

Dolina Pięciu Stawów Polskich

NA NARTY

BASENY TERMALNE

CO ZJEŚĆ

GDZIE SPAĆ

CO ZOBACZYĆ

OCHRONA ŚRODOWISKA I GOSPODARKA ODPADAMI

TRANSGRANICZNA PROMOCJA


 

URZĄD GMINY

 
   
   

   


 


 
 


 


 

 
 

 
 

 

Informacja dla Mieszkańców gminy, którzy uczestniczą w projekcie odnawialnych źródeł energii pn. „Partnerski projekt budowy instalacji odnawialnych źródeł energii dla gmin województwa małopolskiego” [więcej...]

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 


 

PAŃSTWOWA STRAŻ RYBACKA INFORMUJE

Znalazłeś wnyki w czasie spaceru w lesie? Nie ruszaj ich z miejsca, zapamiętaj lokalizację i przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie. Posiadasz informację o osobie, która może kłusować, a nie wiesz komu to zgłosić? Również przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej.[więcej...]

 

 

 

 
 


 
TAXI