BUKOWINA T.               BIAŁKA T.               BRZEGI               CZARNA GÓRA               GROŃ               JURGÓW               LEŚNICA               RZEPISKA       

Tatry – Gmina Bukowina Tatrzańska – szlaki turystyczne

Gęsta sieć szlaków turystycznych pokrywająca górską część gminy wynosi 45 km i według przewodników zajmuje 60 godzin intensywnego marszu przy pokonaniu 9 km podejść. Bazę turystyczną w Tatrach stanowią schroniska w Roztoce, Dolinie Pięciu Stawów, Morskim Oku oraz pawilon gastronomiczny na Włosienicy. Trasę z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka w lecie można pokonać tradycyjnymi wozami góralskimi a w zimie saniami. Cennik w zależności od sezonu.

Tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie. Charakterystyczny wierzchołek Mnicha uwieczniany na pocztówkach jest dla Polaków tym, czym dla Szwajcarów Matterhorn a dla Francuzów Dru. Dla taterników to zapowiedź wspinaczkowej uczty. Gmina oferuje na terenie Doliny Pięciu Stawów i Morskiego Oka aż 12 kilometrów grani wraz z bocznymi odnogami, na których znajduje się około 600 dróg wspinaczkowych.

Niezwykłe zróżnicowanie powierzchni na terenie gminy i wysokości szczytów dochodzące do 2500 metrów npm powodują unikalne w skali kraju skrajności pogodowe. Występujące w górach aż cztery piętra klimatyczne od chłodnego po zimne wymagają od turysty szczególnego przygotowania. Nawet na krótkie wyprawy należy zaopatrzyć się w ciepłe ubranie, kurtki przeciwdeszczowe lub parasole. Śnieg zalega nawet do początku czerwca a jego opadów można spodziewać się nawet w lipcu.
 

(fot. Ela Nowobilska)
 

Wszystkie “mankamenty” rekompensują jednak wspaniałe doznania estetyczne w obcowaniu z nieskażoną cywilizacją dziką przyrodą. Szczególnie polecamy następujące szlaki turystyczne:
  • Z Wodogrzmotów do Doliny Pięciu Stawów – wizyta w tej dolinie zajmie nam około pięciu godzin, w trakcie których możemy podziwiać największy wodospad w Polsce – Siklawę. Dla przygotowanych kondycyjnie, w dolinie czekają atrakcyjne szlaki górskimi graniami. Między innymi jest szlak zwany “Orlą Percią”. Z uwagi na skalę trudności polecany wyłącznie bardzo doświadczonym turystom. Podczas górskich wycieczek warto zabierać ze sobą mapę, głównie ze względu na własne bezpieczeństwo.
  • Po dojściu do Morskiego Oka mamy do wyboru kilka wariantów. Jednym z nich jest spacer nad Czarny Staw. Nieliczni wybiorą się na najwyższą górę w Polsce – Rysy. Wbrew pozorom szlak nie należy do najłatwiejszych. Ubezpieczenia w postaci łańcuchów i klamer działają deprymująco na osoby nie oswojone z wysokością. Bezwzględnie należy posiadać obuwie wysokogórskie, należy również liczyć się z ,,kolejkami” na najtrudniejszych podejściach. Ponieważ wyprawa zajmuje około 7 godzin, należy zabrać ze sobą całodzienny ekwipunek zawierający odzież, kurtki przeciwdeszczowe, latarki oraz wystarczający zapas jedzenia i picia.
  • Spacer do Dolinki za Mnichem – zajmujący kilka godzin “tam i z powrotem” może być wystarczającą satysfakcją dla początkującego turysty. Niemal pewne spotkanie ze świstakami i kozicami zrekompensuje trudy wycieczki w zupełności. Dla wymagających polecamy jednak przejście przez najwyżej położoną w Polsce Szpiglasową Przełęcz, będącą łącznikiem pomiędzy Morskim Okiem a Doliną Pięciu Stawów. Wycieczka może zakończyć się na Wodogrzmotach Mickiewicza i sprawić wiele satysfakcji.
  • Mięguszowiecka Przełęcz Pod Chłopkiem – to wyprawa dla badaczy. W kotle Mięguszowieckim zobaczą bowiem unikalny śnieżnik – kilkunastometrowej grubości płat śniegu zalegający od 400 lat. Badanie “słojów” tego śnieżnika dostarcza coraz to nowych informacji. Jego przekrój informuje nas zarówno o tragedii w Czarnobylu jak i o unikalnych gatunkach roślin żyjących na przełomie XVI wieku. Z samej przełęczy widok na Morskie Oko zostawia zaś wspomnienia na całe życie.
  • Szlak przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów – najłatwiejsze dojście do tej Doliny. Szlak przecina słynny żleb “Żandarmerii”, znany z olbrzymich lawin schodzących w okresie zimowym na szosę do Morskiego Oka. Z tego też względu jest on w zimie zamykany. Kilkugodzinny spacer można zakończyć zejściem przez dolinę Roztoki na Wodogrzmoty Mickiewicza.
  • Jeżeli poprzestaniecie na spacerze z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka również nie ominą Was atrakcje. Koniecznym jest przystanek na Wodogrzmotach Mickiewicza – trzech kolejnych wodospadach, które zwłaszcza na wiosnę potrafią budzić grozę nieokiełznanym żywiołem. Kilometr dalej odsłania się widok na najwyższy i najpotężniejszy tatrzański szczyt Gerlach… w zasięgu ręki zaś, zobaczycie żywą encyklopedię unikalnych gatunków zwierząt i roślin. Nie podajemy ich nazw. Są dostępne w każdych podręcznikach. Mamy nadzieję że nasz folder wzbudzi w Was żyłkę badaczy i kolejnych odkryć dokonacie sami…
(fot. Paweł Murzyn)
 



wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 137647
GMINA BUKOWINA TATRZAŃSKA

TATRY

Gdzie leżą Tatry?

Tatry – ciekawostki

Fauna i Flora

Szlaki turystyczne

Jeśli wybierasz się w góry

Zachowanie w parku narodowym

Morskie Oko

Dolina Pięciu Stawów Polskich

NA NARTY

BASENY TERMALNE

CO ZJEŚĆ

GDZIE SPAĆ

CO ZOBACZYĆ

OCHRONA ŚRODOWISKA I GOSPODARKA ODPADAMI

TRANSGRANICZNA PROMOCJA


 

URZĄD GMINY

 
   
   

   


 


 
 


 


 

 
 

 
 

 

Informacja dla Mieszkańców gminy, którzy uczestniczą w projekcie odnawialnych źródeł energii pn. „Partnerski projekt budowy instalacji odnawialnych źródeł energii dla gmin województwa małopolskiego” [więcej...]

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 


 

PAŃSTWOWA STRAŻ RYBACKA INFORMUJE

Znalazłeś wnyki w czasie spaceru w lesie? Nie ruszaj ich z miejsca, zapamiętaj lokalizację i przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie. Posiadasz informację o osobie, która może kłusować, a nie wiesz komu to zgłosić? Również przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej.[więcej...]

 

 

 

 
 


 
TAXI