Ochrona zabytków, które znajdują się na terenie gminy należy do ustawowych obowiązków samorządu lokalnego. Zadania stojące przed organami administracji publicznej precyzuje art. 4 ustawy z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2003r. Nr 162, poz. 1568 ze zm.). Gminy mają między innymi dbać o: „zapewnienie warunków prawnych, organizacyjnych i finansowych umożliwiających trwałe zachowanie zabytków oraz ich zagospodarowanie i utrzymanie” oraz zapobiegać „zagrożeniom mogącym spowodować uszczerbek dla wartości zabytków”.
Jednym z obowiązków nałożonych przez ustawę na gminy jest: „uwzględnienie zadań ochronnych w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przy kształtowaniu środowiska”. Temu zadaniu ma służyć gminna ewidencja zabytków, o której mowa w art. 22 pkt 4 cytowanej ustawy.
Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska stosownie do art. 22 ust. 4 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ma obowiązek prowadzenia gminnej ewidencji zabytków, w której to ewidencji zgodnie z dyspozycją art. 22 ust. 5 niniejszej ustawy należy uwzględnić zabytki nieruchome wpisane do rejestru, inne zabytki nieruchome znajdujące się w wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz inne zabytki wyznaczone przez wójta w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Wykaz zabytków objętych gminną ewidencją zabytków gminy Bukowina Tatrzańska określa załącznik nr 1 do przedmiotowego zarządzenia. Gminna ewidencja zabytków prowadzona jest w postaci zbioru kart adresowych zabytków nieruchomych, zawierających podstawowe dane o obiekcie (adres, data powstania) i zdjęcia, którą wójt przekazuje wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.
Podjęcie niniejszego zarządzenia jest zatem celowe i zasadne.