BUKOWINA T.               BIAŁKA T.               BRZEGI               CZARNA GÓRA               GROŃ               JURGÓW               LEŚNICA               RZEPISKA       

Chór Katedry Lwowskiej w listopadzie pod Tatrami!

Drodzy mieszkańcy Zakopanego i Podhala, z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski zapraszamy na dwa niecodzienne koncerty pieśni narodowych i religijnych w wykonaniu Chóru Katedry Lwowskiej im. Jana Pawła II, które zakończą społeczne obchody Roku Niepodległości w Zakopanem.


W dniu 16 listopada (piątek) 2018 roku o godzinie 18.00 Chór im. Jana Pawła II ze Lwowa wystąpi w kościele parafialnym na Bukowinie Tatrzańskiej, a dzień później, 17 listopada (sobota) b.r. o godzinie 19.00 polscy śpiewacy wystąpią w kościele Księży Misjonarzy na Olczy w Zakopanem. Wydarzenie muzyczne połączone jest z finisażem wystawy historycznej „Od żołnierza do generała” w dniu 16 listopada b. r. o godzinie 11.00, którą można jeszcze oglądać codziennie w dolnym kościele na Olczy. Po każdym koncercie odbędzie się kwesta na rzecz Polaków mieszkających we Lwowie.

Czterdziestoosobowy chór mieszany z polskich kresów wystąpi pod Tatrami pierwszy raz. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Bronisław Pacan. Nie tak dawno Chór Katedry Lwowskiej obchodził 45 – lecie swojego istnienia (działa od 1971 roku). Do Polski, na Podhale zespół przyjedzie z programem pieśni narodowych i religijnych, wyrażających patriotyzm Polaków w kraju i na obczyźnie.

W czerwcu 2001 roku śpiewał podczas pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Lwowa. Wielokrotnie występował w miejscowościach należących do Archidiecezji Lwowskiej oraz poza jej granicami: Odessie, Kamieńcu - Podolskim, Łucku. Gościł z koncertami w Polsce - w Krakowie, Warszawie, Częstochowie. W 1998 roku Chór Katedry Lwowskiej jako najstarszy zespół artystyczny działający w środowisku polskim Lwowa (obok Polskiego Teatru Ludowego) uzyskał Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka za krzewienie kultury chrześcijańskiej i kultywowanie polskich tradycji. W 2005 roku chór przyjął patronat Jana Pawła II. Repertuar zespołu obejmuje części stałe łacińskiej Mszy Świętokrzyskiej Adama Maklakiewicza oraz pieśni adwentowe, wielkopostne, pasyjne, wielkanocne, bożonarodzeniowe.

W repertuarze chóru obecne są też dzieła wielkich mistrzów: Bacha, Mozarta, Beethovena, Brucknera, Gounoda oraz kompozytorów polskich: Gomołki, Gorczyckiego, Kurpińskiego, Moniuszki, Nowowiejskiego, Maklakiewicza, również tych związanych ze Lwowem: Niewiadomskiego, Nikodemowicza, Kołaczkowskiego, Surzyńskiego, Galla, Wóźnego, Uruskiego, Żukowskiego.

Nasi rodacy będą mieli okazję poznać Zakopane i Tatry (planowana jest wycieczka do Doliny Kościeliskiej). Natomiast w drodze powrotnej do Lwowa obejrzą zabytki starego Krakowa.

Pobyt rodaków z kresów wsparli: ks. Jerzy Grzyb - proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik, Józef Szwab - prezes PSS „Społem”, Stanisław Łukaszczyk - wójt Gminy Bukowiny Tatrzańskiej, Krzysztof Wadowski – KIA autoryzowany dealer, Maria Wojnar - właścicielka pensjonatu „Wojnar”, Renata Kowalczyk - właścicielka restauracji „Obrochtówka”, Tadeusz Majoch - właściciel Tatrzańskiego Baru Mlecznego.
Liczymy na Państwa liczne przybycie i szczodrość.
W imieniu Społecznego Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości:
Adam Kitkowski, wiceprezes Tatrzańskiego Klubu Niezależnych
Kazimierz Murasiewicz, prezes Koła Grodzkiego Stronnictwa Narodowego
Jan Budz, prezes Związku Polskiego Spisza


powrótwydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 3958
GMINA BUKOWINA TATRZAŃSKA

Wybory samorządowe 2018

Aktualności

100-lecie Odzyskania Niepodległości

Położenie, Dojazd, Klimat

Miejscowości Gminy

Kalendarz imprez kulturalnych

Folder

Usługi

Pokonajmy Bariery

Gminna Ewidencja Zabytków

GMINNY PROGRAM REWITALIZACJI

TATRY

NA NARTY

BASENY TERMALNE

CO ZJEŚĆ

GDZIE SPAĆ

CO ZOBACZYĆ

OCHRONA ŚRODOWISKA I GOSPODARKA ODPADAMI

TRANSGRANICZNA PROMOCJA


 

URZĄD GMINY

 
   
   

   


 


 
 


 


 

 
 

 
 

 

Informacja dla Mieszkańców gminy, którzy uczestniczą w projekcie odnawialnych źródeł energii pn. „Partnerski projekt budowy instalacji odnawialnych źródeł energii dla gmin województwa małopolskiego” [więcej...]

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 


 

PAŃSTWOWA STRAŻ RYBACKA INFORMUJE

Znalazłeś wnyki w czasie spaceru w lesie? Nie ruszaj ich z miejsca, zapamiętaj lokalizację i przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie. Posiadasz informację o osobie, która może kłusować, a nie wiesz komu to zgłosić? Również przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej.[więcej...]

 

 

 

 
 


 
TAXI