Podpisanie aneksu do umowy o dofinansowanie - Wyłącznie kanalizacji i oczyszczalni w Białce Tatrzańskiej z Projektu
Budowa oczekiwanej przez wszystkich kanalizacji w Białce Tatrzańskiej, która została zaprojektowana i nawet dofinansowana już w sporej kwocie z funduszy europejskich nie została dotychczas zrealizowana i nie zostanie niestety zrealizowana w ramach Projektu. Środki finansowe przyznane na to zadanie w jego ramach, z powodu dużych zmian w terenie od czasu sporządzenia projektu kanalizacji w 1995 a także z powodu sprzeciwu właścicieli gruntów, przez które przechodzić miała kanalizacja dochodząca do oczyszczalni, trzeba było zwrócić. Ze względu na skalę zmian w projekcie, aby obejść tą poważną przeszkodę, trzeba projektowanie zacząć praktycznie od początku.
W związku z tym, że zrealizowanie całego projektu nie było możliwe Gmina Bukowina Tatrzańska zwróciła się o zmianę w umowie o dofinansowanie gminnego projektu poprzez wyłączenie z niego zadań polegających na budowie kanalizacji i oczyszczalni ścieków w Białce Tatrzańskiej.
W dniu 8 sierpnia 2014 r. został podpisany w Krakowie aneks do umowy o dofinansowanie projektu. Zakres projektu został ograniczony poprzez wyłącznie z niego budowy oczyszczalni i kanalizacji w Białce Tatrzańskiej. Wartość przewidywanego dofinansowania do projektu zmniejszyła się z 44 274 024, 87 do kwoty 13 004 984,53 zł.
Na szczęście projekt oczyszczalni ścieków w Białce Tatrzańskiej jest gotowy i posiada ważne pozwolenie na budowę. Czeka jedynie na budowę kanalizacji, bo bez niej oczyszczalnia jest bezcelowa.
- Za względu na zakres prac projektowych koniecznych do poprowadzenia już bez przeszkód kanalizacji przez miejscowość musieliśmy ogłosić przetarg na nowy projekt. Samo przygotowanie przetargu to nie jest łatwa sprawa. Oferty przetargowe zostały otwarte i trwa ich ocena. Realizacja zamówienia to będzie duże wyzwanie dla projektantów i nowe, niemałe koszty dla gminy – wyjaśnia wójt gminy Stanisław Łukaszczyk.
Po opracowaniu nowego projektu kanalizacji Gmina po raz kolejny wystąpi o dofinansowanie, by kanalizacja i oczyszczalnia mogły jak najszybciej powstać. To w tym momencie to zdecydowanie najbardziej potrzebna inwestycja w gminie. Miejmy nadzieję, że wszystko - mimo zaistniałych trudności - zakończy się pełnym sukcesem.
Dobiega też końca budowa nowego reaktora w oczyszczalni Czarna Góra. Po jego uruchomieniu nastąpi modernizacja starej części oczyszczalni.
ZDJĘCIE: Prace zbrojeniowe przy nowym zbiorniku – fot. S. Łukaszczyk