BUKOWINA T.               BIAŁKA T.               BRZEGI               CZARNA GÓRA               GROŃ               JURGÓW               LEŚNICA               RZEPISKA       

5 maja 2014 r.

Początkowa faza realizacji inwestycji w ramach Projektu

Inwestycje w ochronie środowiska w przypadku tłumnie odwiedzanej gminy turystycznej to jedne z tych najistotniejszych. Infrastruktura turystyczna bardzo szybko się rozwija - przybywa obiektów noclegowych i usługowych - o mieszkalnych nie wspominając. Przewidziane kiedyś rozwiązania w tej dziedzinie z racji tego ciągłego rozwoju przestają wystarczać. Stąd kwestia ich modernizacji i rozbudowy to dla gminy priorytet. Oczyszczalnia ścieków w Czarnej Górze wybudowana pod koniec lat 90. teraz będzie gruntownie rozbudowana a wraz z jej modernizacją rozwijana jest sieć kanalizacji po wschodniej, spiskiej stronie gminy.


Oczyszczalnia ścieków w Czarnej Górze

Koncepcja rozbudowy tej niewielkiej dotąd oczyszczalni pojawiła się kilka lat temu a niedawno został zakończony projekt rozbudowy i modernizacji. Przewiduje on budowę kolejnej linii technologicznej a po jej uruchomieniu przełączenie tam procesu oczyszczania celem modernizacji obecnie działającej starej instalacji. Po zakończeniu budowy nowej i remoncie obecnej części oczyszczalni jej przepustowość nominalna zostanie zwiększona niemal dwu i pół krotnie z 735 m³/d do prawie 1700m³/d. Całość tej inwestycji kosztować będzie wg kosztorysu inwestorskiego ok. 6,5 mln złotych. W tej chwili po otwarciu ofert przetargowych trwa ich ocena. Oferty z racji skomplikowanych zagadnień technicznych podlegają wnikliwej ocenie projektantów i na wyłonienie wykonawcy trzeba jeszcze chwile poczekać. Niedługo tzn. po podpisaniu umowy na terenie oczyszczalni zrobi się ruch.

Kanalizacja w Jurgowie

Do zmodernizowanej oczyszczalni ścieków w Czarnej Górze przyłączona będzie budowana właśnie kanalizacja w Jurgowie. Plac budowy przejęła na początku kwietnia firma TRANSWIERTEL z gminy Łososina Dolna. Prace posuwają się szybko naprzód. Duża część rur już została ułożona w ziemi. Teraz trwają się prace umieszczające kolektor główny w drodze gminnej. Zfrezowana nawierzchnia drogi zostanie odtworzona w całości po zakończeniu inwestycji. Wartość prac według umowy z wykonawcą wynosi ponad 6,5 mln zł.

Kanalizacja Czarna Góra Zagóra

Do oczyszczalni w Czarnej Górze podłączana jest południowa część miejscowości. Teraz kolej na sieć kanalizacji w północnej części czyli na ul. Zagóra. Inwestycja jest już gotowa do realizacji i za jakiś czas i tu wjadą koparki. Właśnie został rozstrzygnięty przetarg na wykonanie prac, których wartość wyniesie ok. 3 mln. Zaraz po podpisaniu umowy wykonawca wejdzie w teren, by skorzystać z idealnej do prowadzenia prac pory.

Kanalizacja na Rusińskim i Kurucowym w Bukownie Tatrzańskiej

Do realizacji zmierzają też inwestycje na lewym brzegu Białki. A z nich na końcowym etapie przygotowań dokumentacji są nowe odcinki kanalizacji w Bukowinie Tatrzańskiej na Wierchu Rusińskim i Wierchu Kurucowym. Uzgadniane są przebiegi linii kanalizacji i już w okresie wakacyjnym zostanie ogłoszony przetarg. Jesienią i tam rozpoczną się wykopy a lata 2014 i 2015 będą przełomowe pod względem ekologii także dla tego rejonu gminy.

Można zatem śmiało powiedzieć, że w połowie gminy trwają, albo lada chwila rozpoczną się, długo przygotowywane inwestycje ekologiczne – co bardzo cieszy w perspektywie zapewnienia czystego środowiska, które najbardziej na Podhale przyciąga. Wszystkie te inwestycje realizowane będą w ramach dużego gminnego projektu „Budowa systemu kanalizacji zbiorczej i oczyszczalni ścieków w Gminie Bukowina Tatrzańska”, który będzie dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

ZDJĘCIE: Przygotowanie do robót kanalizacyjnych na drodze w Jurgowie – fot. G. Janczy


powrót


wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 3330
GMINA BUKOWINA TATRZAŃSKA

TATRY

NA NARTY

BASENY TERMALNE

CO ZJEŚĆ

GDZIE SPAĆ

CO ZOBACZYĆ

OCHRONA ŚRODOWISKA I GOSPODARKA ODPADAMI

TRANSGRANICZNA PROMOCJA


 

URZĄD GMINY

 
   
   

   


 


 
 


 


 

 
 

 
 

 

Informacja dla Mieszkańców gminy, którzy uczestniczą w projekcie odnawialnych źródeł energii pn. „Partnerski projekt budowy instalacji odnawialnych źródeł energii dla gmin województwa małopolskiego” [więcej...]

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 


 

PAŃSTWOWA STRAŻ RYBACKA INFORMUJE

Znalazłeś wnyki w czasie spaceru w lesie? Nie ruszaj ich z miejsca, zapamiętaj lokalizację i przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie. Posiadasz informację o osobie, która może kłusować, a nie wiesz komu to zgłosić? Również przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej.[więcej...]

 

 

 

 
 


 
TAXI