BUKOWINA T.               BIAŁKA T.               BRZEGI               CZARNA GÓRA               GROŃ               JURGÓW               LEŚNICA               RZEPISKA       

Cudowna Moc Bukietów 2019 - konkurs

Instytut Dziedzictwa ogłasza jubileuszową X edycję konkursu „Cudowna Moc Bukietów”.

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy naszego województwa oraz turyści. Nie ma ograniczeń wiekowych. Konkurs dotowany jest wieloma cennymi nagrodami, a rozstrzygnięcie będzie miało miejsce 15. sierpnia 2019 r. o godz.14.00 na scenie głównej usytuowanej przy Małym Rynku w Krakowie. Bukiety konkursowe ocenianie będą w czterech kategoriach: Tradycyjny Bukiet Zielny; Profesjonalny bukiet florysty oraz Mały Bukiet – konkurs dla dzieci.


Według starego zwyczaju 15. sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej – przygotowywano wiązanki z ziół i kwiatów. Od 10 lat zajmujemy się przypominaniem odwiecznego zwyczaju, który uznajemy za niezwykle cenny dla człowieka XXI wieku. W tym roku Cudowna Moc Bukietów w Krakowie ma swój jubileusz dziesięciolecia.

Bukiety zielne poświęcano zaznaczając w ten sposób szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca. To przypomina starszym i uczy młodych, że natura oferuje nam skarby, jeśli tylko potrafimy z nich korzystać. Układanie bukietów jest okazją do edukacji botanicznej oraz doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. To także ważne święto dla kościoła katolickiego i jego tradycji. Franciszkańskie dziedzictwo bliskości z przyrodą, o którym wspomina Papież Franciszek w encyklice Laudato si, to nasz wspólny obowiązek.

Więcej informacji na temat konkursu „Cudowna moc bukietów” można uzyskać na stronie internetowej:

http://www.instytutdziedzictwa.pl/

http://www.cudownamocbukietow.pl/

http://facebook.com/cudownamocbukietow

ZASADY PRZYJMOWANIA I KATEGORYZACJI BUKIETÓW

We wszystkich kategoriach konkursowych bukiety mają zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z miejscowych lasów, łąk i ogrodów ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn i in.) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu. Nie określa się wielkości bukietów. Wszelkie ozdoby, wiązania, czy dodatki muszą mieć charakter ekologiczny (dopuszczalne są wstążki z materiałów naturalnych).

  1. „Tradycyjny Bukiet Zielny” – głównym kryterium oceny jest skład i ilość wykorzystanych ziół i kwiatów. Unikamy roślin trujących. Bukiet ma być tak ułożony,  by móc trzymać go w ręce lub - jeśli jest bardzo duży - w dwu rękach. Inną pożądaną  formą jest naręcze. Zgodnie z małopolską tradycją Tradycyjny Bukiet Zielny zawiera nabite na patyk jabłko.
  2. „Profesjonalny Bukiet Florysty” – kryterium oceny to technika ułożenia bukietu i odpowiedni dobór ziół i kwiatów. Inne formy niż bukiet również są dopuszczalne, jak np. wieńce. W tej kategorii liczą się innowacyjne rozwiązania, kreatywność i piękno. Wykluczamy rośliny z importu oraz egzotyczne.
  3. „Mały Bukiet” - konkurs dla dzieci do 13 roku życia. Kryterium oceny to staranność wykonania  oraz dobór ziół i kwiatów. Bukiet musi być wykonany przez dziecko samodzielnie, a dorośli mogą jedynie być doradcami dziecka.

powrót



wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 1929
GMINA BUKOWINA TATRZAŃSKA

TATRY

NA NARTY

BASENY TERMALNE

CO ZJEŚĆ

GDZIE SPAĆ

CO ZOBACZYĆ

Aktualności

Twórczość ludowa

Zabytki

Dom Ludowy

Związek Podhalan

Zespoły góralskie

Kapliczki, krzyże i figury przydrożne

OCHRONA ŚRODOWISKA I GOSPODARKA ODPADAMI

TRANSGRANICZNA PROMOCJA


 

URZĄD GMINY

 
   
   

   


 


 
 


 


 

 
 

 
 

 

Informacja dla Mieszkańców gminy, którzy uczestniczą w projekcie odnawialnych źródeł energii pn. „Partnerski projekt budowy instalacji odnawialnych źródeł energii dla gmin województwa małopolskiego” [więcej...]

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 


 

PAŃSTWOWA STRAŻ RYBACKA INFORMUJE

Znalazłeś wnyki w czasie spaceru w lesie? Nie ruszaj ich z miejsca, zapamiętaj lokalizację i przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie. Posiadasz informację o osobie, która może kłusować, a nie wiesz komu to zgłosić? Również przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej.[więcej...]

 

 

 

 
 


 
TAXI