BUKOWINA T.               BIAŁKA T.               BRZEGI               CZARNA GÓRA               GROŃ               JURGÓW               LEŚNICA               RZEPISKA       

Festyn „Lindada - u zbiegu kultur 2014"

3 maja w gminie Bukowina Tatrzańska upłyną pod znakiem festynu „Lindada - u zbiegu kultur 2014”, który w tym roku odbył się w Leśnicy - Groniu. Mimo niesprzyjającej pogody pełne zapału i radości zespoły regionalne dały wspaniałe występy.


„Orlynta” i „Mali Wiyrchowianie” zaśpiewali i zatańczyli tuż przed kulminacyjnym punktem programu „Lindady” – wręczenia statuetki „Lindady” – Nagrody Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska w dziedzinie twórczości artystycznej, ochrony i upowszechniania kultury ludowej. Tegorocznym laureatem został pan Józef Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej. Wójt Gminy Stanisław Łukaszczyk przybliżył postać Ujka zarówno w świetle jego dokonań artystycznych jak i człowieka, który jest drogowskazem w życiu codziennym i kulturalno-społecznym. Gratulacje Laureatowi złożyli samorządowcy z gminy Bukowina Tatrzańska i powiatu tatrzańskiego. Pan Józef Koszarek podziękował za uznanie dla jego pracy, a nawiązując do obchodzonego w tym dniu Święta Konstytucji 3 Maja zarecytował piękny wiersz swojego autorstwa.

Na zakończenie rozległo się wspólne, płynące prosto z serc  „sto lat!” dla Laureata tegorocznej Statuetki „Lindady”.

fot. W. Kubina

Koszarek „Benkowy” Józef

Artysta ludowy, poeta, śpiewak, tancerz; urodzony 10 września 1939 w Bukowinie Tatrzańskiej, syn Benedykta i Urszuli z domu Walas; wdowiec: Anna Chowaniec – Horwatek (nauczycielka, założycielka przedszkolnego zespołu „Orlęta” w Bukowinie Tatrzańskiej, zm. 1985 r.); dzieci: Katarzyna (nauczycielka), Maciej (artysta metaloplastyk), Bartłomiej (artysta, regionalista). Wykształcenie: Szkoła Podstawowa w Bukowinie Tatrzańskiej. Instruktor zespołu regionalnego w Bukowinie Tatrzańskiej 1955 -; instruktor sekcji tańca w Spółdzielni Kulturalno – Oświatowej „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej 1957 -; kierownik i instruktor zespołu Podhale (Cepelia), grupa z Bukowiny Tatrzańskiej 1959 – 1983 (grupa ta jako jedyna z Podhala reprezentowała region na Festiwalu Narodów w Waszyngtonie z okazji 200 – lecia Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej); prezes Domu Ludowego (założyciel szkółki muzycznej dla dzieci i młodzieży) w Bukowinie Tatrzańskiej 1971 – 1974. Jako artysta specjalizuje się m. in. w wyrobach regionalnych jak noże zbójnickie, kordelasy, ciupagi, pasy góralskie, torby myśliwskie, a także w zakresie ludowej biżuterii, spinkarstwa oraz wyrobów rusznikarskich. Wykonał, m. in.: insygnia władzy rektorskiej dla Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu oraz odznaki dla Polskiej Akademii Nauk – Zakład Ekologii na Międzynarodowy Zjazd Ekologów; pasy bacowskie dla Teatru Wielkiego w Warszawie i dla Stowarzyszenia Czechów i Słowaków w Jurgowie; pasy krakowskie dla zespołu „Mydlniczanie” z Mydlnik. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Tatrzańskiego, Muzeum Rabczańskiego, w galeriach prywatnych. Autor podhalańskich, gwarowych utworów poetyckich, zebranych w tomiku wierszy Bukowiańskie nuty (Bukowina Tatrzańska2005). Inicjator i organizator dorocznej, ogólnopolskiej imprezy folklorystycznej w Bukowinie Tatrzańskiej Góralski Karnawał (1973). Wielokrotny uczestnik prezentacji sztuki regionalnej podczas festiwali i konkursów folklorystycznych w kraju i za granicą. Prezes komisaryczny Związku Podhalan 1975 – 1980. Laureat nagród za zasługi dla kultury, m. in.: Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie 1973, ministra kultury i sztuki 1973, Krakowskiego Domu Kultury 1974, wojewody nowosądeckiego 1977, a także I nagrody w kategorii śpiewu solowego na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem 1967, I nagrody w zakopiańskim konkursie „Podhalański ubiór regionalny i jego adaptacje” 1985, nagrody im. Oskara Kolberga 2003. Odznaczenia: Medal 40-lecia Polski Ludowej, odznaka „Zasłużony działacz kultury”, złota odznaka „Za zasługi dla gminy Bukowina Tatrzańska”. Zainteresowania/hobby: kultura ludowa. Miejsce zamieszkania: Bukowina Tatrzańska.
 
Dorobek twórczy, artystyczny, organizatorski, badawczy, popularyzatorski:
 
Inicjator i organizator I Góralskiego Karnawału (1973),
Prezes „Domu Ludowego” w Bukowinie Tatrzańskiej (1971 – 1974),
1975 r. Reaktywował (zorganizował) Oddział Związku Podhalan w Bukowinie Tatrzańskiej,
Pomysłodawca Pasowania na Zbójnika (twórca roty zaprzysiężenia) na „Sabałowych Bajaniach),
Kierownik zespołu Podhale (gr. tatrzańska),
Kierownik Kapeli Twórców Ludowych „Milenium”
 
W jakich muzeach, galeriach itp. Znajdują się prace kandydata:
 
Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Rabczańskie, w prywatnych galeriach w Krakowie, Warszawie i w całej Europie. Wykonawca rekwizytów do filmu „Legenda Tatr”. Prace ofiarowane na aukcje na cele charytatywne.
 
Udział w wystawach, festiwalach, konkursach:
 
Norynberga, Praga, Lipsk, Karlowe Wary (wystawa sztuki ludowej połączone z muzyką Podhala), 1976 Festiwal Narodów (200-lecie USA), Festiwale: Anglia, Szwecja, Algieria, 1967 Festiwal Ziem Górskich Zakopane (I nagroda jako śpiewak ludowy), Festiwal Węgry (3 razy), Bułgaria, Francja, 1978 Zakopane.
 
Czy i gdzie znajdują się nagrania kapel i zespołów?
 
1979 nagrania w Kielcach kasety zespołu „Podhale”, nagrania w The Smithsonion Institution w USA, 1992 kaseta zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.
 
Nagrody i odznaczenia:
 
Wydział Kultury w Krakowie (1973), list podziękowalny z nagrodą pieniężną od Wojewody Nowosądeckiego (1977), I Nagroda w Zakopanem na wystawie „Podhalański ubiór regionalny i jego adaptacje” (1985), Złota Odznaka za zasługi dla gminy Bukowina Tatrzańska, zasłużony Działacz Kultury, Medal 40-lecia PRL, 1973 r. III Państwowa Nagroda Ministra Kultury, Nagroda im. Oskara Kolberga 2005 r., Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2012, Dyplom Towarzystwa Kultury Teatralnej z okazji 90-lecia Teatru w Bukowinie Tatrzańskiej 2013 rok.
 

powrót



wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 5371
GMINA BUKOWINA TATRZAŃSKA

TATRY

NA NARTY

BASENY TERMALNE

CO ZJEŚĆ

GDZIE SPAĆ

CO ZOBACZYĆ

Aktualności

Twórczość ludowa

Zabytki

Dom Ludowy

Związek Podhalan

Zespoły góralskie

Kapliczki, krzyże i figury przydrożne

OCHRONA ŚRODOWISKA I GOSPODARKA ODPADAMI

TRANSGRANICZNA PROMOCJA


 

URZĄD GMINY

 
   
   

   


 


 
 


 


 

 
 

 
 

 

Informacja dla Mieszkańców gminy, którzy uczestniczą w projekcie odnawialnych źródeł energii pn. „Partnerski projekt budowy instalacji odnawialnych źródeł energii dla gmin województwa małopolskiego” [więcej...]

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 


 

PAŃSTWOWA STRAŻ RYBACKA INFORMUJE

Znalazłeś wnyki w czasie spaceru w lesie? Nie ruszaj ich z miejsca, zapamiętaj lokalizację i przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie. Posiadasz informację o osobie, która może kłusować, a nie wiesz komu to zgłosić? Również przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej.[więcej...]

 

 

 

 
 


 
TAXI