BUKOWINA T.               BIAŁKA T.               BRZEGI               CZARNA GÓRA               GROŃ               JURGÓW               LEŚNICA               RZEPISKA       

Festiwal Folkloru Polskiego - 47. SABAŁOWE BAJANIA

Festiwal Folkloru Polskiego
47. SABAŁOWE BAJANIA
Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów,
Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych
Bukowina Tatrzańska
7 – 11 sierpnia 2013 r.


 
W środę 7 sierpnia, uroczystym przejazdem ulicami Bukowiny otworzymy Festiwal Folkloru Polskiego 47. Sabałowe Bajania. Po raz kolejny bukowiański Dom Ludowy będzie rozbrzmiewał muzyką i śpiewem, usłyszeć będzie można artystów przybyłych z całej Polski. Uroczystość swoją obecnością uświetni Biała Dama, która przyjedzie z zaprzyjaźnionej z Bukowiną gminy Kurnik. Ogólnopolska Wystawa Sztuki Ludowej, Kiermasz Sztuki Ludowej, warsztaty wełniarskie oraz wiele innych atrakcji będzie towarzyszyło imprezie. Przez pięć dni, na bukowiańskiej scenie prezentować się będą instrumentaliści, gawędziarze, soliści i grupy śpiewacze. Punktem kulminacyjnym imprezy będzie Sabałowa Noc, podczas której odbędzie się ceremonia pasowania na zbójnika oraz przyjęcia nowych członkiń do grupy Wiyrchowych Orlic. Sabałowe Bajania zakończą się w niedzielę 11 sierpnia ogłoszeniem wyników.

„Sabałowe Bajania” - Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Jego głównym celem jest kultywowanie i popularyzowanie tradycji gawędziarstwa, śpiewu, gry na ludowych instrumentach oraz pielęgnowanie i rozwój tradycyjnej kultury ludowej.

„Sabałowe Bajania” zrodziły się z podhalańskiej tradycji gawędziarstwa, umiłowania tańca, śpiewu, góralskiej muzyki. Nieprzypadkowo więc za swego patrona przyjęły Jana Krzeptowskiego Sabałę gawędziarza, pieśniarza ludowego, przyjaciela dra Tytusa Chałubińskiego - dla współczesnych - symbol dawnej góralszczyzny.

Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej w roku 1967, ale ich pierwowzór sięga lat trzydziestych ubiegłego stulecia, kiedy to z inicjatywy miejscowych nauczycieli i społeczników, Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów, w 1931 roku zorganizowano w Bukowinie konkurs góralskiego tańca i śpiewu.

Początkowo w „Sabałowych Bajaniach” uczestniczyli wyłącznie gawędziarze, ale już w roku 1969 dołączyli do nich instrumentaliści ludowi, a od roku 1974 zostały one wzbogacone i urozmaicone konkursem na mowę starosty weselnego.

Konsekwentnie realizowana formuła konkursu sprawia, że na „Sabałowych Bajaniach” spotykają się najlepsi wykonawcy z całej Polski. I chociaż różnią się strojem, gwarą i muzyką, to łączy ich jedno – umiłowanie tradycji, Ojczyzny i ojcowizny.

Ważnym elementem tego przedsięwzięcia są zajęcia warsztatowe i konsultacje, w ramach których członkowie jury, wybitni etnografowie, etnomuzykolodzy i folkloryści, udzielają uczestnikom cennych rad i wskazówek. Jest to okazja do wymiany doświadczeń i poglądów.

Od samego początku „Sabałowe Bajania” cieszą się wielkim zainteresowaniem i od lat przyciągają do Bukowiny rzesze zarówno turystów wyczulonych na piękno polskiego folkloru, jak i reprezentantów świata nauki, kultury i polityki. Są przeżyciem kulturalnym dla publiczności, impulsem twórczym dla organizatorów życia kulturalnego oraz samych uczestników, których krąg wciąż się poszerza. W zeszłorocznych zmaganiach konkursowych wzięło udział prawie 1500 uczestników.

Doczekały się „Sabałowe Bajania” swoich wiernych sympatyków i widzów, mają stałych uczestników i przyjaciół, wśród których jest coraz więcej młodzieży przejawiającej autentyczne zainteresowanie folklorem i twórczością ludową.

„Sabałowym Bajaniom” towarzyszy cały szereg atrakcji. Są więc spektakle teatralne, prezentacja kapel ludowych w paradnym przejeździe, degustacja potraw regionalnych, wystawy fotograficzne, koncerty folkowych zespołów rozrywkowych, ogólnopolska wystawa twórczości ludowej, kiermasz sztuki ludowej, zawody strzeleckie i oczywiście pełna niespodzianek i tajemniczości „Sabałowa Noc”.

Jesteśmy przekonani, że „Sabałowe Bajania” będące wielkim świętem gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej, organizowane z troską o zachowanie prawdy o kulturze polskiej wsi, nadal będą zaszczepiać przywiązanie do tradycji, a ich kontynuacja będzie świadczyć o pasji, uporze, determinacji w działaniu i potrzebie organizacji tego rodzaju wydarzeń artystycznych. 

Niech to, co stanowi o bogactwie i różnorodności naszej kultury narodowej, przetrwa następne pokolenia. Niech wciąż na „Sabałowych Bajaniach” Jan Krzeptowski Sabała, ów niezwykły gawędziarz i muzykant, snuje swoje opowieści ustami tych, którzy tak jak on, nade wszystko umiłował ziemię swoich przodków.

 
„Bajania, bajania, Sabały bajania.
Śpiyw, toniec, muzyka od rania do rania”.

powrót



wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 5211
GMINA BUKOWINA TATRZAŃSKA

TATRY

NA NARTY

BASENY TERMALNE

CO ZJEŚĆ

GDZIE SPAĆ

CO ZOBACZYĆ

Aktualności

Twórczość ludowa

Zabytki

Dom Ludowy

Związek Podhalan

Zespoły góralskie

Kapliczki, krzyże i figury przydrożne

OCHRONA ŚRODOWISKA I GOSPODARKA ODPADAMI

TRANSGRANICZNA PROMOCJA


 

URZĄD GMINY

 
   
   

   


 


 
 


 


 

 
 

 
 

 

Informacja dla Mieszkańców gminy, którzy uczestniczą w projekcie odnawialnych źródeł energii pn. „Partnerski projekt budowy instalacji odnawialnych źródeł energii dla gmin województwa małopolskiego” [więcej...]

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 
 


 

PAŃSTWOWA STRAŻ RYBACKA INFORMUJE

Znalazłeś wnyki w czasie spaceru w lesie? Nie ruszaj ich z miejsca, zapamiętaj lokalizację i przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie. Posiadasz informację o osobie, która może kłusować, a nie wiesz komu to zgłosić? Również przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej.[więcej...]

 

 

 

 
 


 
TAXI